Téma měsíce říjen 2011

Panna Maria růžencová

7. 10. 2011 0:00
Rubrika: Články

Celý měsíc říjen je zasvěcený Panně Marii Růžencové, zvláště pak dnešní den, kdy slavíme její svátek. Pojďme si tento svátek více přiblížit.

 


 

Původ svátku Panny Marie Růžencové je třeba hledat v 15. století, kdy se modlitba růžence šířila především zásluhou dominikánů.

Tehdy byla Evropa ohrožována mohamedánskými Turky. Papež Pius V. vytvořil protitureckou námořní ligu ze Španělů a Benátčanů s přispěním papežského státu. K rozhodující bitvě došlo 7. října 1571 u řeckého přístavu Lepante. Katolické vojsko, pod vedením Dona Juana d´Austria, odvrátilo útok odhodlaných Turků. Papež vyzýval celý katolický svět k modlitbě růžence. Růžencová bratrstva v Římě konala slavné průvody. Sám papež se s kardinály a Božím lidem shromáždil v bazilice Santa Maria Maggiore a modlil se za vítězství. Během dne papež vstal a vyzval všechny, aby děkovali za vítězství. Zpráva o něm přišla samozřejmě až později. Tehdy se v Římě rozezněly zvony na poděkování za odvrácení nebezpečí. Papež nařídil každoročně slavit 7. říjen jako památku Panny Marie Růžencové. Pro celou církev se stala tato památka závazná po vítězství křesťanských vojsk nad Turky u Petrovaradina v Srbsku v roce 1716.

Jan Pavel II. o modlitbě svatého růžence řekl: „…navázat důvěrný rozhovor s Pannou Marií, mluvit s ní, vyjevovat jí své naděje, svěřovat svá trápení, otevírat jí své srdce, říkat jí, že jsme ochotni přijmout Boží plány, slibovat jí věrnost v každé situaci, zvláště v těch nejtěžších a nejbolestnějších, být si jisti její ochranou a být přesvědčeni, že ona nám vyprosí od svého Syna všechny milosti potřebné k naší spáse.“

Zdroj: poznámka v breviáři, Salvátor (informační občasník chrudimské farnosti, říjen 2010)

 

/Zpracovala: Kikina /

Zobrazeno 3800×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka